Wodospady Erawan na własną rękę.

Chcesz zorganizować wyjazd na wodospady Erawan na własną rękę? Interesuje Cię jak tam dojechać? Ile to kosztuje? I jak się przygotować? Wszystko znajdziesz w poniższym artykule.

Po relacji na Instagramie otrzymywałam mnóstwo pytań o to, jak zrobić Wodospady Erawan na własną rękę, albo gdzie wykupić wycieczkę zorganizowaną? 

My zorganizowaliśmy wycieczkę do Parku Erawan samodzielnie i Ty również możesz to zrobić z pomocą moich wskazówek. Dzięki temu wypad wyjdzie Cię znacznie taniej niż wycieczka zorganizowana i będziesz mieć tę możliwość przebywania w parku tak długo, jak tylko chcesz (oczywiście w godzinach otwarcia).

Wodospady Erawan na własną rękę 

Wodospady Erawan na własną rękę

O Parku Erawan.

Park Narodowy Erawan położony jest w zachodniej części Tajlandii, w prowincji Kanchanaburi. Od Bangkoku dzieli go ok. 200 km, a od Kanchanaburi 70 km. Założony w 1975 roku swoją sławę zawdzięcza przepięknym wodospadom Erawan, które na 7 poziomach zachwycają strumieniami szmaragdowej wody rzeki Huai Mong Lai.

Zarówno Park, jak i wodospady zostały nazwane na cześć trójgłowego białego słonia z mitologii hinduskiej. Gdy jest wysoki poziom wody (w sezonie deszczowym) odwiedzający dostrzegają w wodospadzie na najwyższym poziomie właśnie głowę słonia.

Przyroda w Parku Erawan.

Park składa się w większości z mieszanych lasów liściastych, z wapiennych wzgórz i wielu turkusowych strumieni. Zamieszkuje go około 120 gatunków ptaków. Spośród gatunków ssaków dość powszechne są makaki i dziki. W głębszej części lasu żyją między innymi słonie azjatyckie, szczekające jelenie, gibony czy rzadkie w Tajlandii makaki Assam. A w szmaragdowych stawach żyją ogromne ilości różnych gatunków ryb. W tym rybki tzw. spa z rodziny Garra Rufa obgryzające stary naskórek.

Jak dojechać do wodospadów Erawan?

Jeśli wybierasz się z Bangkoku, to do wyboru masz autobus, pociąg, wynajęte auto lub w ostateczności wycieczka zorganizowana. Z uwagi na to, że odległość od Bangkoku jest jednak spora należy wyjechać dosyć wcześnie, by móc dojechać do Parku w porannych godzinach. Dlatego nie polecam tej opcji.

Tańsza i ciekawsza opcja to zorganizowanie wyprawy z Kanchanaburi. Tutaj również będziesz mieć szeroki wachlarz możliwości jak bus, skuter czy wynajęte auto. Ja polecam sprawdzony przeze mnie Oldskulowy bus z Kanchanaburi odjeżdżający z tej stacji.

Kursuje mniej więcej co godzinę od 8.00 i jedzie bezpośrednio do Wodospadów Erawan. Koszt to 50THB/6,60PLN w jedną stronę. Bilet kupisz u kierowcy. 

W drogę powrotną z Erawan do Kanchanaburi kursuje trochę rzadziej w porze lunchu. Pamiętaj, że ostatni autobus do Kanchanaburi odjeżdża o 17.00. Przyjdź na miejsce odjazdu autobusu odpowiednio wcześnie, aby zająć sobie miejsce. Autobus szybko się zapełnia.

Ile kosztuje bilet wstępu?

Wstęp do Wodospadu Erawan na styczeń 2023 to dla obcokrajowców 300THB/40PLN za osobę dorosłą i 200THB/27PLN za dziecko od 4 do 14 roku życia, poniżej 4 roku bezpłatnie.

Jakie są godziny otwarcia?

Park otwarty jest przez cały rok w godzinach 8.00 – 16.30 Lepiej omijać weekendy i święta, gdyż wtedy bywa mocno obłożony turystami. Rada, przyjedź wcześnie rano, a spotkasz tu o wiele mniej turystów niż w godzinach południowych.

Jak się przygotować na wodospady Erawan i ile czasu przeznaczyć?

Zwiedzanie wodospadów polega na przemierzeniu malowniczego 1,5 km szlaku od najniższego piętra, kolejno przez 7 głównych poziomów, aż na samą górę. Ostatnie podejście jest najbardziej wymagające. W większości miejsc można się kąpać. Przypominam – uwaga na wiecznie głodne rybki.

Na górę wchodziłam ok. 2,5 h (z zabawami z rybkami i zdjęciami). Droga powrotna zajęła mi ok. 1,15 h. Polecam spędzić w Parku co najmniej jeden cały dzień. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wodę, jedzenie, wygodne obuwie, ręcznik i strój kąpielowy. Aparat też się przyda. 

Przestrzeń wodospadu Erawan jest precyzyjnie zorganizowana pod względem bezpieczeństwa oraz utrzymania porządku. Liczne kładki, drewniane poręcze, toalety, nie widziałam ani jednego śmiecia. 

Powyżej  2. poziomu musisz uiścić opłatę w wysokości 20THB/2,60PLN za każdą butelkę, którą zamierzasz zabrać ze sobą na wyższe poziomy i każdy pokarm. Opłata zostaje zwrócona po pokazaniu butelki.

Gdzie się zatrzymać?

Jeśli tak jak ja chcesz zatrzymać się w Kanchanaburi, aby z niego wybrać się na wodospady bardzo polecam miejsce noclegowe WesTory, które jest zarówno hostelem jak i hotelem. Ogromnym plusem jest to, że jest świetnym punktem strategicznym dla dworca autobusowego, kolejowego, targu nocnego i restauracji. Obsługa świetnie komunikuje się w języku angielskim, mają pralnię, rowery i restaurację.

W przypadku gdy masz ochotę zatrzymać się jak najbliżej parku, to na jego terenie są do dyspozycji dwa rodzaje noclegów:

  • pole namiotowe – cena wynajmu namiotu 150THB/20PLN dziennie za 2 osoby, 250THB/33PLN za dzień za 3 osoby. Dodatkowo płatne: śpiwór 25THB/3PLN, poduszka 10THB/1,30PLN i karimata 20THB/2,60PLN.
  • domek – cena waha się między 800 do 5000THB/100-660PLN.

Restauracja w Kanchanaburi z rybkami pod stopami.

Gdy wrócisz do Kanchanaburi po całym dniu spędzonym na wodospadach polecam kapitalną restaurację na rzece Kwai. Rzadko docierają tu turyści, widać to po reakcji obsługi i po gościach. A dlaczego Cię tu kieruje? Ponieważ jedzenie jest wyborne, obsługa wspaniała, a gdy zapada zmrok tworzy się tu magiczna atmosfera. I uwaga. Siedzisz na ziemi na ogromny tarasie zawieszonym na rzece Kwai, a pod Twoim stolikiem, pod stopami, pływają ogromne ryby niezliczonej ilości! Za 10 THB-1,30PLN kup woreczek z jedzeniem dla rybek u kelnera i sprawdź na własne oczy, ile ich tam jest!

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom udało Ci się zaplanować wspaniały pobyt w Parku Erawan na własną rękę. 

Wycieczka na wodospady Erawan jest częścią dwutygodniowego tripa po Tajlandii, o którym możesz przeczytać w artykule pt. Gotowy plan na 2 tygodnie w Tajlandii

Z kategorii Tajlandia, polecam również wpisy:

Rajska wyspa w Tajlandii – Ko Yao Yai

Bangkok poza utartym szlakiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *