Szlak Chamorga – Roque Bermejo, Teneryfa 2025 – malowniczy trekking w Parku Anaga

Odkryj najpiękniejszy szlak w Parku Anaga! Szlak Chamorga, która prowadzi do uroczej sekretnej plaży. Gdybym miała polecić tylko jeden średniej trudności szlak na Teneryfie w Parku Anaga, to byłby to właśnie ten.

P

ark Anaga to bez wątpienia jeden z moich ulubionych obszarów na Teneryfie. To raj dla piechurów: soczyście zielone krajobrazy, oszałamiające widoki i mglisty klimat nadają temu miejscu magiczny charakter. Jeśli szukasz różnorodnej trasy, która łączy piękne widoki, dziką przyrodę i odpoczynek na plaży – to jest szlak dla Ciebie!

👉  Zresztą zerknij na zdjęcia i opisy poniżej i przekonaj się sam/a.

 

ℹ️ Informacje o Szlaku Chamorga

📍 Początek: wioska Chamorga
🔄 Rodzaj szlaku: pętla
📏 Dystans: 8,7 km
🔥 Stopień trudności: średni
⏳ Czas przejścia: 3-4 godziny

🗺️ LINK do mapy.

 

🚶‍♂️ Szlak Chamorga – kto będzie zachwycony?

  • Średniozaawansowani piechurzy, którzy szukają różnorodnej trasy z zapierającymi dech w piersiach widokami.
  • Miłośnicy dzikich i mniej turystycznych szlaków, ceniący sobie spokój oraz bliskość natury.
  • Osoby pragnące poczuć autentyczny klimat Parku Anaga i odkryć jego unikalne krajobrazy.

 

Pst! Sprawdź mój e-book! 📖

W moim e-booku „Gotowe plany na szlaki Teneryfy” znajdziesz:
8 wyjątkowych szlaków w różnym stopniu zaawansowania 🥾
Gotowe plany, jak połączyć trekking z pięknymi miasteczkami i plażami 🌅🏝️
Najlepsze widoki na wschód i zachód słońca – gdzie zacząć dzień, a gdzie go zakończyć 🌞🌙
Opcje transportu i ukryte perełki – sprawdzone miejscówki na jedzenie i relaks 🍽️🌊
Mapy – bez stresu, bez straty czasu! ⏳

Nie masz czasu planować? W e-booku znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by cieszyć się szlakami bez zbędnego szukania!

👉 Sprawdź gotowe plany i ruszaj w trasę 🙂 

 

 

🌿 Pierwszy etap Szlaku Chamorga– zejście w stronę oceanu

 

Chamorga. Parkowanie w wiosce polega na zwyczajnym ustawieniu auta wzdłuż drogi.

Trasa rozpoczyna się w maleńkiej wiosce Chamorga . Można dojechać tu zarówno samochodem, jak i transportem publicznym (choć ten nie kursuje często i dojeżdża w postaci małego busika – sprawdź rozkład jazdy tutaj).

Droga dojazdowa do Chamorgi jest wąska i kręta, dlatego warto zachować szczególną ostrożność podczas jazdy. Co więcej, parking w wiosce jest bardzo ograniczony, ponieważ cała miejscowość składa się z jednej głównej ulicy. Z tego powodu najlepiej przyjechać tutaj rano, gdyż im wcześniej dotrzesz, tym większa szansa na znalezienie miejsca parkingowego.

W tym miejscu, dosłownie na samym końcu drogi znajduje się wejście na szlak.

 

Ten etap trasy prowadzi łagodnym zejściem w dół, otoczonym imponującymi formacjami skalnymi oraz bujną, soczystą roślinnością. Już na starcie możesz zauważyć mnóstwo lokalnych mieszkańców – niewielkich jaszczurek, które przemykają pomiędzy skałami. Choć mogą zaskoczyć swoim nagłym ruchem, są całkowicie niegroźne. Czasami przemykają pod butami, a innym razem spadają z kamieni, gdzie leniwie wygrzewały się na słońcu. Nie martw się jednak – to część naturalnego ekosystemu.

Ale z pewnością nie karm ich proszę. Myślę że zjedzą wszystko co im się da, jednak dokarmianiu dzikich zwierząt stanowczo mówimy nie, dla ich dobra rzecz jasna.

 

🌿 Połowa trasy – Sekretna plaża Roque Bermejo

Po przejściu około 4 km trasy otwiera się przed Tobą widok na Roque Bermejo – jedną z najbardziej dziewiczych plaż na Teneryfie. To miejsce jest niemal całkowicie odizolowane, ponieważ nie prowadzi do niego żadna droga samochodowa. Dostać się tutaj można jedynie pieszo lub łodzią, co sprawia, że miejsce zachowało swój dziki i niepowtarzalny urok.

Tutaj po raz pierwszy wspomnę o ubraniu, a szerzej rozwinę ten wątek na końcu wpisu. Rozpoczęłam szlak ubrana po zęby w długie leginsy i kurtkę, natomiast skończyłam go w krótkich spodenkach i mokrym jeszcze stroju kąpielowym.

Park Anaga cechuje zadziwiająco szybka zmiana pogody na krótkich odcinkach trasy. Na szlaku o długości trochę ponad 8 kilometrów doświadczyłam pełni lata, pochmurnej jesieni i wiosennego deszczyku.

Gospodarstwo domowe? Restauracja? Ciężko stwierdzić bo nikogo nie zastałam oprócz głośnego nadawania lokalnej stacji radiowej. Tak naprawdę to jedno z niewielu budynków mieszkalnych tutaj. Ale ogródek zasługuje na pochwale.

Trasa wyściełana jest fascynującą roślinnością! Spotkacie tu mięsiste aloesy, kolorowe opuncje, niezliczone liczby sukulentów, ogromne rozczochrane palmy daktylowe i wiele, wiele innych endemicznymi roślin wyspy.
Sukulenty rosną dosłownie wszędzie.

Jest i on! W pełnej swej krasie panoramiczny widok na ocean, dolinę, a w dole czekający punkt docelowy czyli Roque Bermejo.

Droga jest ładnie i zrozumiale oznaczona. Dochodząc do tego rozdroża możesz ruszyć dalej w dół do plaży przy Skale Bermejo lub kierować się w górę. Nie rób sobie tego i nie odmawiaj sobie odpoczynku na plaży. To bardzo zasłużona część wycieczki szczególnie biorąc pod uwagę powrót drogą do latarni, która będzie bardzo wymagająca ale równie piękna.

A poniżej kilka odsłon plaży Roque Bermejo. Spotkałam tu dosłownie garstkę ludzi, którzy jak i ja odpoczywali w trakcie wędrówki. Nie ma tu drogi dojazdowej więc nie ma szans na tłumy plażowiczów. Temperatura wody w maju dla odważnych. Ale jak już zdołasz zanurzyć się w oceanie to nie będziesz chcieć z niego wyjść.

 

W domkach znajdują się lokalne mini interesiki.

 

 

🌿 Druga połowa trasy – wymagające podejście przez latarnię morską

Po odpoczynku na plaży czeka Cię najtrudniejszy fragment szlakuwspinaczka do latarni morskiej Faro de Anaga. To 3 km pod górę o przewyższeniu prawie 600 m! A widoki są obłędne!

 

 

Po drodze mijamy latarnie morską Faro de Anaga.

🌿 Meta – Powrót do wioski Chamorga przez las wawrzynowy

Na ostatnim odcinku trasy wkraczasz do zaczarowanego lasu wawrzynowego, znanego także jako wiecznie zielony las strefy podzwrotnikowej. Jego historia sięga milionów lat wstecz – to pozostałość po trzeciorzędowych lasach basenu Morza Śródziemnego, które wyginęły na większości kontynentu. Przyglądnij się mu dobrze gdyż składa się z niezwykle pięknych drzew, roślin i są tez domem dla takich endemitów jak np. gołąb laurowy.

Im bardziej pogoda nie dopisuje tym większa tajemniczość go otula. Choć nawet przy pełnym słońcu prezentuje się wybornie.

Szlak prowadzi już prosto w dół do wioski Chamorga. Znajdziesz w niej jedną małą knajpkę, w której zakupisz wodę lub lokalne produkty. Jest też publiczna toaleta.

Osobiście opuszczałam to miejsce z nostalgią w sercu i z przekonaniem, że z pewnością muszę tu kiedyś wrócić.

A może masz ochotę na więcej tras? Zapraszam do artykułu o najpiękniejszych trasach jakie przeszłam na Teneryfie.

 

🏕️ Jak się przygotować? Co zabrać?

Lista must-have:
Wygodne buty trekkingowe 👟
Strój kąpielowy i ręcznik 🏖️
Okulary przeciwsłoneczne + krem z filtrem 😎
1,5 litra wody na osobę 💧
Kanapki + lokalne owoce 🥪🍍
Kurtka przeciwdeszczowa – pogoda bywa kapryśna! ☔

 

Szlak Chamorga – Videorelacja

Chcesz zobaczyć ten szlak w akcji? Sprawdź moją videorelację na Instagramie! Zapisane relacje pokazują najpiękniejsze momenty tej wędrówki – od pierwszych kroków w Chamorga, przez magiczne krajobrazy Parku Anaga, aż po sekretną plażę Roque Bermejo. 🌊✨

Zajrzyj na IG, zobacz trasę na własne oczy i poczuj klimat Teneryfy! A jeśli masz pytania – śmiało pisz w komentarzach. Udanej przygody!

Jeśli ten post uważasz za przydatny i masz ochotę wesprzeć moje działania, możesz postawić mi kawę klikając w link poniżej. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Chętnie pomogę również w przygotowaniu idealnego planu wakacji dla Ciebie i Twojej rodziny. Napisz do mnie tutaj lub skontaktuj się przez Instagram – razem stworzymy coś wyjątkowego!

Na koniec zapraszam do lektury mojej dwutygodniowej Dobrej Depeszy – newslettera, w którym opowiadam o życiu codziennym w podróży (w której jestem od września 2023) i dzielę się wspaniałymi miejscami, które odkrywam na bieżąco.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *