Szlak Alto de Guajara | Park Teide

Czy wiecie skąd roztacza się najpiękniejszy widok na wulkan Teide na Teneryfie? Właśnie z góry Alto de Guajara. Zapraszam na relacje ze szlaku.

S

lak Alto de Guajara w Parku Teide to przede wszystkim zapierający dech w piersiach punkt widokowy na najwyższy szczyt Hiszpanii czyli wulkan Pico del Teide. Ale to nie wszystko! Przy dobrej pogodzie z góry roztacza się panoramiczny widok 360 stopni na południową okolicę wyspy, obserwatorium słoneczne, wulkan Pico Viejo, piękne formacje skalne Roques de García, a nawet sąsiednie wyspy La Palma, La Gomera, El Hierro i Gran Canaria. Nocą z kolei jest to idealne miejsce do obserwacji gwiazd. To doświadczenie niezwykle widowiskowe!

Szlak Alto de Guajara

Początek: Cañada Blanca
Rodzaj szlaku: pętla
Dystans: 10,2 km
Stopień trudności: średni/trudny
Czas przejścia: 5/6 godz +

LINK do mapy

Szlak fotorelacja

Trasa rozpoczyna się zaraz przy hotelu Parador na wysokości 2150 m.n.p.m. w wielkim kraterze Las Canadas. Bez kombinowania, po prostu należy podjechać wspomagając się GPSem pod hotel Parador, przy którym znajduję sie parking. Obok hotelu stoi mała budka, a w niej niezwykle pomocne panie, które obdarują Was mapą i wyjaśnią dokładnie trasę jak matka dziecku. 😉

 

Kilka kroków dalej (dosłownie) wchodzimy na szlak. Przez pierwsze 1,5 kilometra trasa prowadzi łagodną, płaską ścieżką. Następnie dochodzimy do rozdroża. W tym miejscu trzeba podjąć decyzję czy targniecie się na podbój góry trudniejszym szlakiem (droga w prawo pod górę) czy też znacznie łagodniejszym (droga w lewo). Wybór należy do Was. Ja poszłam w prawo, jak zawsze ciekawa przygody. Ale pamiętajcie należy mierzyć siły na zamiary.

Widoki dosłownie jak z Marsa. Gigantyczna przestrzeń, rozciągająca się po horyzont. Kontrast ceglastego koloru ziemi stykającej się z lekko zadymionym niebem – obłęd. Tłumaczę skąd mleczko na niebie.

Otóż w dniu wędrówki, nad Teneryfą przechodziła Kalima, czyli zjawisko atmosferyczne, które związane jest z burzami piaskowymi z Sahary. Mianowicie z pomocą tzn wiatru Sirocco, gorące masy powietrza wraz z drobinkami piasku z Sahary zostają przeniesione nad Wyspy Kanaryjskie i tym samym powodują natychmiastową zmianę pogody. Temperatura powietrza wzrasta, widoczność sie zmniejsza, a w powietrzu poruszają się dokuczliwe drobinki piasku.

Podobno zjawisko Kalima bardzo rzadko tu występuje i częsciej widziane jest w sezonie zimowym lub jesiennym. Ja natomiast doświadczyłam go wiosną. W normalnych warunkach widoki musza być jeszcze bardziej niezwykłe!

Trasa bardzo ładnie oznaczona znakami, kolorami na kamieniach oraz opisami.

Po drodzę występują nieliczne, ale jakże urokliwe endemiczne rosliny i kwiaty.

Podejście na szczyt góry to przewyższenie o różnicy wysokości 565 metrów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że szlak znajduje się na dużych wysokościach (z 2100 m.n.p.m. na 2715 m.n.p.m.) co ze względu na mniejszą ilość tlenu na tej wysokości, może spowodować miedzy innymi zawroty głowy. Dlatego sugeruję – nie śpieszcie się ze zdobyciem góry. Doświadczajcie, podziwiajcie i powoli wspinajcie się na szczyt.

Pamiętajcie również o tym, że na trasie nie doświadczycie miejsc zacienionych, także obowiązkowo krem z filtrem, czapeczka i minimum 1,5 litra wody.

Jest i szczyt, jest i radość! Pozwoliłam sobie nawet na taniec zwycięstwa na tym środkowym kamieniu – chyba stole 🙂 Tak, każdy szczyt powoduję niezwykłe uczucie radości, wdzięczności i respektu.

Na wierzchołku góry Alto de Guajara znajduję się miejsce, przy którym idealnie jest zasiąść na piknik i odpocząć. Lepszej miejscówki na śniadanie/lunch czy nawet kolacje z takim widokiem na dostojny wulkan Teide nie znajdziecie. Gwarant!

Po odpoczynku, serii zdjęć i nagrań video czas na wędrówkę powrotną. Aby wrócić ponownie do parkingu obok hotelu Parador nie musieć pokonywać trasy którą tu przyszliśmy. Wystarczy kontynuować wędrówkę kierując się w dół kolejno numerem szlaku 15 i następnie 5. Zataczając w ten sposób pętle.

Jest to bardzo łagodny i przyjemny odcinek szlaku. Dzień zbliża się ku końcowi a to znaczy, ze słońce rozpoczyna swój piękny show. Niestety mój telefon nie podołał aby uchwycić magię tego przedstawienia ale z pewnością warto tu się znaleźć o tej porze dnia.

Ostatni odcinek to trwający około 4 km spacerek po prostej żwirowej drodze, podczas którego będziecie podziwiać przepiękne formacje skalne. W godzinach wieczornych słoneczko opiera się o skały i rozświetla je na kolor czerwony.

A może macie ochotę na więcej tras? Zapraszam do artykułu o najpiękniejszych trasach jakie przeszłam na Teneryfie.

Co zabrałam na szlak/ Jak się ubrałam

  • Ubranie – buty trekkingowe, krótkie spodenki, koszulka na ramiączkach, termiczna koszulka z długim rękawem, czapeczka.
  • W plecaku dodatkowo kurtka i leginsy.
  • Krem do opalania i okulary przeciwsłoneczne.
  • 1,5 litra wody na głowę. Termos z kawa oraz termos z herbata. Wrapy i pyszne lokalne owoce.

 

Videorelacja Szlaku Alto de Guajara

Na IG w zapisanych relacja znajdziecie całą wędrówkę w formie video. Zapraszam bardzo i życzę wspaniałej wycieczki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *