Jeśli miałby to być Twój jedyny szlak na Sycylii, to właśnie tutaj powinien stanąć Twój but. Zjawiskowy spacer wśród palm, endemiczna przyroda, pasące się konie oraz możliwość wskoczenia do morza w jednej z kilku turkusowych zatoczek, to obrazy, które zachowają się na zawsze w Twoich wspomnieniach!
J
uż samo powstanie rezerwatu ma swoją niezwykłą historię. Dzięki wytrwałym protestom wielu stowarzyszeń przyrodników i prawie trzema tysiącami mieszkańców wyspy, obszar został objęty ochroną i w 1981 roku oficjalnie otrzymał tytuł Parku Krajobrazowego. Riserva Naturale Orintata „Zingaro” to pierwszy rezerwat przyrody na Sycylii.
Aby pomóc Ci zaplanować dzień w rezerwacie poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki.
Rezerwat Zingaro – gdzie zacząć?
Rezerwat Przyrody Zingaro zajmuje obszar pomiędzy pocztówkowym Scopello i San Vito Lo Capo. I właśnie z tych dwóch lokalizacji możesz rozpocząć swoją przygodę, uiszczając opłatę 5 euro. Na wejściu otrzymasz mapę, a na niej oznaczone trasy, zatoczki z plażami, groty oraz muzea.
O ile nie wybierasz za swoją bazę noclegową miejscowości San Vito Lo Capo, osobiście polecam rozpocząć wędrówkę od strony przeciwnej, czyli Scopello. Znajdziesz tam spory parking, gdzie zostawisz swoje auto na cały dzień, bez dodatkowych opłat. Polecam zjawić się na miejscu w miarę wcześnie, szczególnie w sezonie parking może być mocno oblegany.
Rezerwat Zingaro – Którą trasę wybrać?
Najpiękniejsza i najmniej wymagająca trasa to ta, która biegnie najbliżej linii brzegowej z możliwością zejścia do morza i schłodzenia się. Motyw spacer – kąpiel możesz powtarzać kilkukrotnie, gdyż na 7-kilometrowym odcinku jest uwaga aż 8 zjawiskowych plaż! Czy to nie brzmi bosko? Połączenie trekkingu i plaży – dla mnie to duet idealny!
Ważna wskazówka. Nie zatrzymuj się na pierwszej plaży, rusz dalej, a być może dotrzesz na taką, która będzie na Twoją wyłączność.
Polecam dobrze zaplanować sobie dzień. Powtórzę, że cała długość szlaku ma 7 km w jedną stronę, przy czym nie ma opcji powrotu np. autobusem, dlatego wracając tą sama droga, wynik końcowy to 14 km.
Nie jest to szlak jedyny. Rezerwat Zingaro na swej powierzchni około 1700 hektarów ma do zaoferowania 6 dokładnie oznaczonych szlaków różnego stopnia trudności. Od 6 do do 19 km długości.
Pamiętaj jednak, aby zawsze mierzyć siły na zamiary. Niektóre podejścia są bardzo wymagające.
Po drodze, koniecznie odwiedź Muzeum Przyrodniczego, Muzeum Działalności Morskiej oraz Muzeum Cywilizacji Wiejskiej. Łatwo jest je znaleźć, gdyż są zaznaczone na mapie, oraz znaki na szlaku wskazują ich położenie. Zapoznasz się w nich z ciekawą historią rezerwatu oraz lokalną florą i fauną. Bogatsi o wiedzę będziesz mógł podziwiać endemiczne rośliny na trasie oraz wsłuchiwać się w śpiew dziesiątek ptaków zamieszkujących rezerwat.
Koniecznie zaglądnij do jaskini Grotta dell’Uzzo, w której podczas badań wykopaliskowych odkryto ślady ludności mezolitycznej!
Jeśli kochasz tworzyć foto czy video z podróży, to dodaj sobie więcej czasu na zwiedzanie rezerwatu. Gdy na Instagramie dodałam videorelację (swoją drogą zapisaną w wyróżnionych na moim koncie @bedejakwroce) wielu oglądających pytało mnie, czy ja jestem pewna, że znajduje się na Sycylii? Że wyglada jakby to był inny kontynent. To prawda, to miejsce jest absolutnie zjawiskowe!
Organizacyjnie:
- Wstęp do Rezerwatu Zingaro kosztował w 2022 roku 5 euro za osobę.
- Co należy wrzucić do plecaka?
Woda (1,5 litra na głowę, mimo iż na szlaku znajdują się również krany z pitną wodą).
Jedzenie (bo nic tu nie kupisz).
Koniecznie strój kąpielowy lub kąpielówki i ręcznik! (bo plaże po drodze, aż proszą, aby spędzić na nich trochę czasu).
- Co na siebie ubrać?
Nie bagatelizowałabym szlaku, zawsze polecam odpowiednie obuwie trekkingowe – chwila nieuwagi i bach kostka skręcona i po urlopie. A reszta ubioru na cebulkę, jeśli pogoda niepewna. Z drugiej strony, gdy masz gwarant słonecznej pogody, pamiętaj o kremie z filtrem i nakryciu głowy!
Jeśli potrzebujesz sprawdzonego planu na zwiedzanie wyspy, znajdziesz go w artykule Sycylia – gotowy plan na tydzień.
Życzę wspaniałej wycieczki i czekam na Twoją opinie pod artykułem.
Jeśli ten post uważasz za przydatny i masz ochotę wesprzeć moje działania, możesz postawić mi kawę klikając w link poniżej. Dziękuję!