gdzie lecieć na urlop

Gdzie lecieć na urlop bez testów i bez kwarantanny? Aktualna lista krajów.

Jeśli zastanawiasz się gdzie lecieć na urlop bez testów i bez kwarantanny, jako zaszczepiony i ozdrowieniec to jesteś we właściwym miejscu – pozwól że rozwieje Twoje wątpliwości.

 

Nikogo nie namawiam, ani nie wkładam biletu pod pachę. Jedynie pokazuje możliwości i podpowiadam na jakich warunkach tam dotrzeć. Dane dotyczące obostrzeń aktualizowane raz w tygodniu lub częściej – gdy taka potrzeba nastąpi – na podstawie danych pobranych z gov.pl.

Artykuł został zaktualizowany na dzień 09.06.2021 r. 

Poniżej przygotowałam dla Was listę państw, do których można wybrać się w obecnym, wyjątkowo trudnym, covid-owym czasie na urlop. Nie namawiam nikogo do wyjazdów, gdyż jest to decyzja delikatna i indywidualna. Jednych sama myśl na opuszczenie granic Polski paraliżuje z obawy przed chorobą, ale są też tacy którzy bez zmiany otoczenia zwyczajnie się duszą, pragną tego jak powietrza… dlatego dziele się z Wami aktualnymi możliwościami podróżniczymi i będę je aktualizować na bieżąco.

Proszę mieć na uwadze, że w przypadku gdy któregoś kraju nie ma na liście, lub chcecie zrobić double check to warto sprawdzić stronę MSZ, a następnie rządową stronę wybranego kraju.

Przed każdym planowanym lotem należy pamiętać, iż MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

“Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.
Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.”

Gdzie lecieć na urlop z Polski – lista wszystkich krajów:

Albania

Bułgaria

Chorwacja

Czarnogóra

Dominikana

Egipt

Grecja

Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie

Kenia

Kostaryka

Kuba

Luksemburg

Macedonia

Malediwy

Malta

Meksyk

Madera

Szwajcaria

Szwecja

Turcja

Włochy

Wyspy Zielonego Przylądka

Tanzania i Zanzibar

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Gdzie lecieć na urlop bez testów i/lub bez kwarantanny?

Większość krajów na świecie z powodu covid – 19 bezwzględnie zamknęła swoje granice dla turystów do odwołania. Powyższa grupa państw pozwala na podróż na swoje terytoria, jednak część z nich wymaga przeprowadzania testów na obecność koronawirusa lub/i odbycia kwarantanny po przylocie. 

Jedne kraje akceptują testy wyłącznie przed wylotem, inne przed i po przylocie, są też takie państwa, które nie oczekują ani testu ani kwarantanny lub takie które zadeklarowały się na wykonanie badań na własny koszt, a nawet pokrycie kosztów kwarantanny. 

Można się w tym pogubić prawda? Dlatego poniżej znajdziesz aktualne informacje  na dzień 09.06.2021 zebrane w jedną całość na podstawie danych pobranych ze strony gov.pl.

Dodatkowo niektóre kraje mogą oczekiwać obowiązku kwarantanny w wypadku gdy w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w krajach podwyższonego ryzyka. 

Gdzie lecieć na urlop
z Polski
Czy należy zrobić
test na covid – 19?
Czy trzeba odbyć kwarantannę
po przylocie z Polski?
Dodatkowe informacje
związane z testem/ kwarantanną.
AlbaniaNIENIE
BułgariaTAKNIETest PCR 72h przed wylotem lub potwierdzenie przyjęcia pełnej dawki szczepionki na COVID-19, ozdrowieńcy dokument wystawiony od 15 do 180 dnia od daty pozytywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego.
ChorwacjaTAKNIENie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy.
CzarnogóraNIENIEOd dnia 5 czerwca 2021 r. wjazd do Czarnogóry dla obywateli RP (oraz innych państw UE) możliwy bez konieczności okazywania dokumentów potwierdzających wykonanie testu czy szczepienia na koronawirusa.
Obowiązuje do dnia 18 czerwca br.
DominikanaNIENIENie ma wymogu posiadania testów na COVID-19
ale osoby przybywające mogą zostać
poddane tzw. szybkim testom na obecność wirusa.
EgiptTAKNIETest PCR 72h przed wylotem.
GrecjaTAKNIETest PCR wykonany przed wylotem min 72 h przed lub potwierdzenie przyjęcia co najmniej 14 dni wcześniej drugiej dawki szczepionki na COVID-19. Ozdrowiency okazanie wyniku testu serologicznego na przeciwciała wykonanego w okresie 2-9 miesięcy przed planowanym wjazdem, lub okazanie pozytywnego wyniku testu PCR wykonanego w okresie 2-9 miesięcy przed planowanym wjazdem.
Hiszpania, Wyspy KanaryjskieTAKNIETest PCR, TMA, RT-LAMP 48h przed wylotem lub zaświadczenie potwierdzające przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19 lub zaświadczenia o przebyciu COVID-19.
KeniaTAKNIETest PCR 96h przed wylotem.
KostarykaNIENIE
KubaTAKTAKOd 10 stycznia 2021 roku test należy wykonać przed wylotem.
LuksemburgTAKNIEOd 29.01 do 28.02.br (z możliwością przedłużenia) pasażerowie przybywający do Luksemburga drogą powietrzną muszą przedstawić wynik ujemny testu na obecność wirusa. Akceptowane są zarówno wyniki testów PCR
jak i szybkich testów antygenowych 72h przed wylotem.
MacedoniaNIENIEGranice Macedonii Północnej są otwarte dla obcokrajowców.
MalediwyTAKNIETest PCR 72h przed wylotem.
MaltaTAKNIETest PCR 72h przed wylotem.
MeksykNIENIE
Portugalia, Madera, AzoryTAKNIE- PORTUGALIA KONTYNENTALNA

NIE – MADERA, AZORY
Do Portugalii kontynentalnej należy przedstawić negatywny wynik testu.
Madera i Azory- Test PCR 72 h przed wylotem
lub po przylocie (test jest wykonany na koszt Rządu Madery), osoby zaczepione przeciwko koronawirusowi i ozdrowieńcy zwolnieni z testów na Maderze.
SzwajcariaTAKNIE Od 22 marca test PCR 72h przed wylotem. Osoby przyjeżdżające z Polski nie podlegają kwarantannie, chyba że w ciągu 10 dni poprzedzających przyjazd do Szwajcarii przebywały co najmniej 24 godziny w państwie lub regionie znajdującym się na aktualnie obowiązującej liście wysokiego ryzyka.
SzwecjaTAKNIETest antygenowy, PCR lub LAMP 48h przed wylotem.
TurcjaTAKNIETest PCR 72h przed wylotem lub negatywny wynik testu antygenowego, wykonany w ciągu 48 godzin przed wjazdem na terytorium Turcji.
WłochyTAKNIEDo 30.07.2021 r. test PCR 48h lub test wymazowy przed wylotem.
Wyspy Zielonego PrzylądkaTAKNIETest PCR 72h lub test antygenowy przed wylotem.
Tanzania i ZanzibarTAKNIETest PCR 72h przed wylotem.
Zjednoczone Emiraty ArabskieTAKNIEDubai – test PCR 72h przed wylotem.
Abu Dhabi – można wjechać z innych emiratów
pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu
(PCR lub laserowego – DPI) wykonanego 48 godzin przed przekroczeniem granicy Emiratu.
Źródło www.gov.pl

 

Gdzie lecieć na urlop bez testów na koronawirusa?

Podsumowując na wakcje bez konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa możemy polecieć do takich państw jak: Albania, Czarnogóra, Dominikana, Kostaryka, Macedonia, Meksyk (z wyjątkiem przewoźnika lotniczego KLM).

Lista krajów w których należy przedstawić negatywny wynik testu na covid-19.

Bułgaria – Test PCR 72h przed wylotem lub potwierdzenie przyjęcia pełnej dawki szczepionki na COVID-19, ozdrowieńcy dokument wystawiony od 15 do 180 dnia od daty pozytywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego.
Chorwacja – Nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy.
Czarnogóra – Od dnia 5 czerwca 2021 r. wjazd do Czarnogóry dla obywateli RP (oraz innych państw UE) możliwy bez konieczności okazywania dokumentów potwierdzających wykonanie testu czy szczepienia na koronawirusa. Obowiązuje do dnia 18 czerwca br.
Egipt – Test PCR 72h przed wylotem.
Grecja – Test PCR wykonany przed wylotem min 72 h przed lub potwierdzenie przyjęcia co najmniej 14 dni wcześniej drugiej dawki szczepionki na COVID-19. Ozdrowiency okazanie wyniku testu serologicznego na przeciwciała wykonanego w okresie 2-9 miesięcy przed planowanym wjazdem, lub okazanie pozytywnego wyniku testu PCR wykonanego w okresie 2-9 miesięcy przed planowanym wjazdem.
Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie – Test PCR, TMA, RT-LAMP 48h przed wylotem lub zaświadczenie potwierdzające przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19 lub zaświadczenia o przebyciu COVID-19.
Kenia – Test PCR 96h  przed wylotem.
Kuba – od 10 stycznia 2021 roku test należy wykonać przed wylotem. Od 6 lutego 2021 r. obowiązkowa płatna kwarantanna w hotelach.
Luksemburg – Od 29.01 do 28.02.br (z możliwością przedłużenia) pasażerowie przybywający do Luksemburga drogą powietrzną muszą przedstawić wynik ujemny testu na obecność wirusa. Akceptowane są zarówno wyniki testów PCR
jak i szybkich testów antygenowych 72h przed wylotem.
Malediwy – Test PCR 72h  przed wylotem.
Malta – Test PCR 72h  przed wylotem.
Portugalia i Madera – Do Portugalii kontynentalnej należy przedstawić negatywny wynik testu.
Madera i Azory- Test PCR 72 h przed wylotem
lub po przylocie (test jest wykonany na koszt Rządu Madery), osoby zaczepione przeciwko koronawirusowi i ozdrowieńcy zwolnieni z testów na Maderze.
Szwajcaria – Od 22 marca test PCR 72h przed wylotem. Osoby przyjeżdżające z Polski nie podlegają kwarantannie, chyba że w ciągu 10 dni poprzedzających przyjazd do Szwajcarii przebywały co najmniej 24 godziny w państwie lub regionie znajdującym się na aktualnie obowiązującej liście wysokiego ryzyka.
Szwecja – Test antygenowy, test PCR i test LAMP 48h  przed wylotem.
Turcja – Test PCR 72h przed wylotem lub negatywny wynik testu antygenowego, wykonany w ciągu 48 godzin przed wjazdem na terytorium Turcji.
Włochy – Do 30.07.2021 r. test PCR 48h lub test wymazowy przed wylotem.
Wyspy Zielonego Przylądka – Test PCR 72h lub test antygenowy przed wylotem.
Tanzania – Test PCR 72h przed wylotem.

Emiraty Arabskie – Dubai – test PCR 72h przed wylotem.  Abu Dhabi – można wjechać z innych emiratów pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu (PCR lub laserowego – DPI) wykonanego 48 godzin przed przekroczeniem granicy Emiratu. 

Jestem zaszczepiony/a, gdzie lecieć na urlop bez testów?

Osoby, które posiadają potwierdzenie przyjęcia szczepionki na COVID-19. nie muszą wykonywać testów do następujących krajów: Albania, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Cypr, Dominikana, Grecja, Hiszpania, Madera, Macedonia, Meksyk, Tunezja, Turcja. Należy sprawdzić dokładny okres jaki jest honorowany przez rzad danego kraju, który musi upłynął od przyjęcia szczepionki na covid -19.

Jestem ozdrowieńcem – gdzie lecieć na urlop bez testów?

Osoby, które przedstawią wynik testu serologicznego na przeciwciała wykonanego w okresie regulowanym przez dane państwo, lub wynik pozytywnego testu PCR wykonanego w okresie rególowanym przez dane państwo mogą wjechać do następujących krajów bez wykonywania testów: Albania, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Dominikana, Grecja, Hiszpania, Madera, Macedonia, Meksyk, Tunezja, Turcja. 

Gdzie lecieć na urlop z dzieckiem bez testów?

Albania 

Bułgaria – do 5 roku życia

Chorwacja – do 12 roku życia

Cypr – do 12 roku życia

Czarnogóra 

Dominikana 

Egipt – do 6 roku życia

Grecja – do 6 roku życia

Hiszpania – do 6 roku  zycia

Macedonia 

Madera – do 12 roku życia

Malediwy – do 1 roku życia

Malta – do 5 roku życia

Meksyk 

Portugalia – do 2 roku życia

Tunezja – do 12 roku życia

Turcja – do 6 roku życia

Włochy – do 2 roku życia

Wyspy Zielonego Przylądka – do 7 roku życia

Zanzibar – do 5 roku życia

Zjednoczone Emiraty Arabskie – do 12 roku życia

Czy obowiązuje kwarantanna po przyjeździe do Polski?

Podróżni, którzy przybywają do Polski ze strefy Schengen podlegają obowiązkowej kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19, nie starszy niż 48 godzin. Rodzaj dopuszczalnego testu: PCR lub antygenowy. Zasada dotyczy wszystkich środkó transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy. Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Podróżni, którzy przybywają spoza strefy Schengen, bez wyjątku kierowani są na kwarantannę, niezależnie od posiadanego testu. Z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba. Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny. Rodzaj dopuszczalnego testu: PCR lub antygenowy.

Osoby zaszczepione na COVID-19 szczepionką dopuszconą do obrotu w Uni Europejskiej, ozdrowieńczy którzy przeszli chorobę w okresie 6 miesięcy wstecz oraz wybrane grupy zawodowe – są zwolnione z kwarantanny. Zasady obowiązują minimum do 25.06.2021r.

Źródło 

Więcej informacji poniżej.

Gdzie lecieć na urlop

Jak powinien wyglądać test na obecność koronawirusa?

Ważne aby wynik testu na obecność koronawirusa był sporządzony w języku angielskim. Powinien zawierać takie informacje jak: imię i nazwisko osoby poddanej testowi, numer dowodu tożsamości, data pobrania próbki do badania, metoda wykonania testu,  wynik testu.

Niektóre państwa jak np. Emiraty posiadają listę Polskich laboratoriów, które są honorowane podczas przekraczania granic zewnętrznych Emiratów. Warto się dostosować, gdyż pochodzenie testu weryfikowane jest już na lotnisku.   Tutaj lista laboratoriów COVID do Emiratów na dzień 11.03.2021

Podróż w czasie korona wirusa – o czym jeszcze należy pamiętać?

Ubezpieczenie, ubezpieczenie i raz jeszcze ubezpieczenie. W obecnym czasie pandemii jest to bezwzględne primo. Aktualnie większość towarzystw ubezpieczeniowych zapewnia ochronę w przypadku zachorowania na korona wirus w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. Również są takie (sama z takiego korzystałam) które zwracają koszty pobytu w hotelu na czas leczenia Covid – 19 za granicą. Polecam poświęcić więcej czasu na kwestię odpowiedniego ubezpieczenia oraz wybrać wyższą sumę gwarantowaną kosztów leczenia.

Pozostaje mi życzyć Ci rozsądnych wyborów destynacji i bezpiecznych wakacji. Bo jeśli tu już trafiłeś/aś to rozumiem, że Twoja decyzja o wyjezdzie została już podjęta. 

See you again my friend – będę jak wrócę…

To piękne tytułowe zdjęcie wykonane zostało przez Pete Rojwongsuriya.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *