Najpiękniejsze szlaki na Teneryfie, które musisz zrobić!

Morze chmur, tajemniczy las wawrzynowy, spektakularne widoki z klifów na wzburzony ocean, czarne, piaszczyste plaże, wygasłe kratery i najwyższy szczyt Hiszpanii – najpiękniejsze szlaki na Teneryfie!

B

yć na Teneryfie i nie wybrać się na choć jeden szlak, zwyczajnie nie wypada. Wyspa, mówiąc krótko to raj dla piechurów. Poniżej prezentuję najpiękniejsze szlaki na Teneryfie, które przeszłam i z ogromną chęcią wybrałabym się raz jeszcze. Każda z nich dostarcza innych wrażeń. Inny też stopień trudności. I zlokalizowane są w różnych miejscach wyspy, tj. w Parku Wiejskim Anaga, Parku Narodowym Teide i Parku Wiejskim Teno.
Ale zapewniam, każda równie warta sznurowania buta i wczesnej pobudki. Uwierzcie na słowo lub przeglądnijcie się dokładnie zdjęciom i opisom.

Najpiękniejsze szlaki na Teneryfie.

Chamorga – sielankowa wioska, piękny wąwóz i sekretna plaża.

Szlak Chamorga – Roque Bermejo – Chamorga | Park Anaga

8,7 km / poziom – średni

Szlak usytuowany jest na skraju wschodniej ściany wyspy w przepięknym Parku Anaga. Wiedzie przez wąwóz, następnie w dół do wyludnionej, uroczej plaży i w końcu stromym zboczem klifu pod górę. Na całej długości wędrówki roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na ocean. I uważaj pod nogi, aby nie nadepnąć przyjaznych jaszczurek, których jest tutaj ogrom.

Tutaj znajdziesz dokładny opis trasy i więcej zdjęć.

Alto de Guajara – Najlepszy widok na Wulkan Teide.

Szlak Alto de Guajara | Park Teide

10 km / poziom – trudny

Szczyt góry Guajara w Parku Teide to nie tylko najpiękniejszy widok na majestatyczny wulkan Teide, ale również panoramiczny widok 360 stopni na południową częścią wyspy, obserwatorium słoneczne, wulkan Pico Viejo, zjawiskową formację skalną Roques de García. A gdy pogoda jest łaskawa to jeszcze na sąsiednie wyspy La Palma, La Gomera, El Hierro i Gran Canaria. 10cio kilometrowy szlak prowadzi około 6 godzin krajobrazem niczym wytarganym z Marsa, a kręte, strome ścieżki przeplatane są niezwykłymi endemicznymi gatunkami roślin. Szczyt góry na wysokości 2715 m n.p.m. to również idealne miejsce do nocnego oglądania nieba.

Tutaj znajdziesz dokładny opis trasy i więcej zdjęć.

Alto de Guamaso – Spacer przez niezwykłe morze chmur.

Najpiękniejsze szlaki na Teneryfie.

Szlak Alto de Guamaso | Park Teide

2,6 km / poziom – łatwy

Lekka wędrówka wokół stożka wulkanicznego Guamaso, zapewniająca magiczny widok na morze chmur rozlane nad doliną La Orotawy. Cała trasa nie zajmuje więcej niż godzinę i jest zupełnie płaska dlatego polecam ją każdemu, nawet rodzinom z dziećmi. Rozrzucone na zboczu góry fragmenty materii wulkanicznej, soczyście zielony las sosnowy i wyściełane po brzegi niczym wata cukrowa chmury na tle błękitnego nieba to widok, który musisz koniecznie zobaczyć. Przyjemny spacer, który zapamiętasz na zawsze.

Tutaj znajdziesz dokładny opis trasy i więcej zdjęć.

Masca – Hiszpańskie Machu Picchu.

Najpiękniejsze szlaki na Teneryfie. Masca

Szlak Masca | Park Teno

10 km / poziom – średni

Masca to malowniczo położona wioska na wysokości 600 m n.p.m. w masywie górskim Teno. Dokładnie z tej maleńkiej wioski biegnie w dół wąwozem szlak do plaży położonej wśród klifów Los Gigantes. Trasę można zrobić na dwa sposoby. Wspiąć się na górę lub z niej zejść. Piękniejsze widoki towarzyszą kierując się w dół, jednak dla tych którzy zmagają się z bólem kolan przy takim wysiłku polecam wejście od plaży do wioski. Ciekawostką jest fakt, że pierwsza droga łącząca wioskę Masca z cywilizacją została wybudowana dopiero w latach 60-tych XX wieku. Przejechanie się nią wymaga ogromnej czujności i cierpliwości gdyż jest bardzo kręta, stroma i wąska.

El Bosque – Magiczny, deszczowy las i dawno zapomniane gatunki roślin.

Najpiękniejsze szlaki na Teneryfie.

Szlak El Bosque de los Enigmas – Mirador de Zapata | Park Teide

5 km / poziom – łatwy

Ta 5-kilometrowa pętla zlokalizowana w Parku Anaga to kolejny delikatny szlak, który polecam dodać na swoją listę „do zrobienia na Teneryfie”. Niezwykłe jest to, że przemierzając porośnięte uliczki magicznego lasu laurowego napotykamy na gatunki roślin, które wyginęły w pozostałej części planety miliony lat temu! Dlatego zwiedzanie lasu jest niczym podróż w czasie! Trasa jest prosta i nie zajmuje więcej niż 2h. No chyba, że pochłonie Cię bez reszty jego magia i nie będziesz w stanie oderwać oka od obiektywu aparatu. Rozpoczyna i kończy się w punkcie Cruz del Carmen. W połowie trasy piękny punkt widokowy Mirador de Zapata. Ważne aby zabrać odpowiednie ubranie i obuwie – klimat w tej części wyspy jest bardzo zmienny. Najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę.

Dokładny opis trasy i zdjęcia juz wkrótce w ebooku w zakładce „Szlaki na Teneryfie”.

Wulkan Teide – spektakularny dach Hiszpanii.

Najpiękniejsze szlaki na Teneryfie.

Szlak Pico del Teide | Park Teide

8,3 km / poziom – trudny

Najwyższa góra Hiszpanii o wysokości 3718 m.n.p.m. i zarazem trzeci najwyższy wulkan na świecie to przepyszny kąsek dla żądnych niebanalnych przygód wędrowców. Aby móc wspiąć się na szczyt wulkanu potrzebne jest pozwolenie, o które możesz aplikować online. 

Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama 360 stopni na cały Park Teide. W zależności od warunków atmosferycznych może być oblana puszystym morzem chmur lub przejrzysta na tyle, że zauważysz w tle okoliczne Wyspy Kanaryjskie. Szczególnie o świcie magia tego miejsca i kolory, które tu się tworzą ściska gardło i mogą polać się łzy wzruszenia. A cień stożka wulkanu padającego na ocean jest najdłuższym na całym świecie.

Dokładny opis trasy (również z nocnym wyjściem) oraz mnóstwem wskazówek, jak przygotować się na wyprawę i uwaga, gdzie wypić pyszną kawę z najpiękniejszym widokiem w Parku Teide już wkrótce w e – booku.

Punta del Hidalgo – zjawiskowe widoki, pyszne owoce morza i kąpiel w naturalnym basenie.

Szlaki na Teneryfie.

Szlak Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo – Cruz del Carmen | Park Anaga

9 km / poziom – średni

Jeśli masz odpowiednie obuwie i chrapkę na całodniową, różnorodną wędrówkę po Parku Anaga, to ten szlak jest zaprojektowany dla Ciebie. Trasę można pokonać idąc w górę do Cruze del Carmen lub w dół do Punta del Hidalgo. Wiedzie ona przez tajemniczy wawrzynowy i laurowy las, przez gęsto porośnięte paprocie, pomiędzy gospodarstwami lokalnej społeczności, dróżką obok pionowej ściany wąwozu i jaskiń które o dziwo nadal są zamieszkałe. Jeśli będziesz mieć dobrą widoczność to trasa jest jednym wielkim spektakularnym widokiem. Jeśli będą towarzyszyć chmury – tylko dodadzą magii temu miejscu. Byłam dwa razy – raz paliło słońce, drugim razem było za chmurką – nie mogę zdecydować, która wyprawa była lepsza! Na końcu jeszcze wygraniec – czyli kąpiel w naturalnym basenie, a następnie przepyszne owoce morza w jednej z miejscowych Guachinche.

Wszystko dokładnie opowiem w ebooku już wkrótce wraz z wskazówkami, jak całą wędrówkę opracować logistycznie ponieważ jest to wyprawa, która wymaga włączenia przejazdu autobusem.

Benijo – malowniczy szlak zakończony na najpiękniejszej czarnej plaży Teneryfy.

Szlak Benijo – El Draguillo vía Camino del Hediondo

5 km / poziom – średni

Będę sie powtarzać….tu trzeba być! Szlak wije się wzdłuż malowniczej linii brzegowej oceanu. Widoki na wybrzeże Anaga i wioskę Taganana są totalnie obłędne. Ciężko skupić się i patrzeć pod nogi. Bardzo ważne jest aby ruszyć z właściwej strony tzn. od El Draguillo do Benijo. W ten sposób mamy gwarancję spektakularnego przedstawienia non stop, inaczej zostawiamy go z tyłu za plecami, co mija się zupełnie z celem. Na trasie kroku dotrzymują szeleszczące po suchych liściach jaszczurki, strzeliste palmy, dostojne kaktusy i zalotne, kolorowe kwiatuszki. Wędrówka rozpoczyna i kończy swoją pętlę przy najbardziej fotogenicznej plaży Benijo. Właściwym i jedynym zakończeniem tej wędrówki jest właśnie kąpiel i odpoczynek na tej plaży lub obok.

A w e – booku opowiem Wam jak dokłanie zaplanować wyprawę i gdzie po wędrówce pójść zjeść najlepsze lokalne jedzenie w okolicy!

Malpaís de Güímar – lawowy rezerwat przyrody, szczyt wulkanu Montaña Grande i spektakularne widowisko przy linii brzegowej.

Szlak Malpaís de Güímar

8,2 km / poziom – średni

Aby zmienić trochę otoczenie przenosimy się na wschodnią ścianę wyspy, gdzie w rezerwacie przyrody znajduje się Malpaís de Güímar. Jest to obszar chroniony od 1987 o łącznej powierzchni około 290 hektarów. Jego wyjątkowość stanowi surowy, lawowy krajobraz przylegający do wzburzonego wybrzeża oceanu uzupełniony przez ciekawą, typową dla tego obszaru roślinność. Ta piękna i spokojna trasa zaczyna się na parkingu znajdującym się obok El Puertito de Güimar i biegnie przez cały rezerwat. Ten spacer prowadzi również przez kilka punktów widokowych, z których można podziwiać panoramiczny widok na ocean.

Dokładny opis trasy i zdjęcia juz wkrótce w e – booku.

Na zakończenie kilka ważnych informacji o trekkingu na Teneryfie:

  • Wszystkie szlaki na Teneryfie są czytelnie oznaczone, a mapy otrzymasz lub kupisz w punktach informacyjnych.
  • Zawsze pamiętaj o wodzie. Nawet gdy słońce jest za chmurami, a Tobie wydaje się, że zazwyczaj mało jej potrzebujesz, to na szlaku 1,5 litra na głowę jest absolutnym minimum. Na trasie nie ma możliwości jej zakupienia, czy też uzupełnienia butelki w wodę pitną.
  • Na każdą wędrówkę polecam ubierać się na cebulkę – bez względu na prognozy pogody. Jest ona często tutaj na wyspie totalnie nieprzewidywalna. Pamiętaj też o okularach przeciwsłonecznych, kremie z filtrem, czapce z daszkiem, a czasem nawet o rękawiczkach (podejście na Teide w nocy).

Mam nadzieję, że udało Ci się wybrać i przejść choć jeden z proponowanych szlaków. A może udało Ci się odkryć inne, warte polecenia szlaki i chciał(a)byś dopisać je do listy „najpiękniejszych szlaków na Teneryfie”? Zapraszam do rozmowy w komentarzach 🙂

Jeśli ten post uważasz za przydatny i masz ochotę wesprzeć moje działania, możesz postawić mi kawę klikając w link poniżej. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *