Top 5 lokalizacji na SUP Stand-Up-Paddleboarding w Słowenii.

Alpejskie jeziora, szmaragdowe rzeki, ciepły Adriatyk, miejska rzeka w samym sercu stolicy Słowenii. Każda z tych miejscówek na deskę SUP gwarantuje niezapomniane wrażenia plus pakiet magicznych widoków.

W ostatnich latach Stand-Up-Paddleboarding podbił serca amatorów wodnych sportów. Na desce z wiosłem pływają dzieci, dorośli i seniorzy. Pojedynczo, w parach czy nawet z psem na dziobie. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to bardzo przyjemny, spokojny sport a jego mocnym atutem jest możliwość odkrywania nowego kraju z pespektywy wody.

Słowenia jest jednym z najlepszych miejsc w Europie na SUPowe eskapady. Pływać można zarówno na jeziorach, rzekach, morzu a nawet w samym centrum stolicy Słowenii. Lublana na tą chwilę jest jedyną europejską stolicą, która oferuje możliwość przepłynięcia na SUPie przez serce starej części miasta.

Jezioro Bohinj Slowenia SUP

Kapitalne jest to, że ze względu na wielkość kraju i krótkie odległości między atrakcjami tak naprawdę w przeciągu dnia możesz wiosłować na desce wczesnym rankiem po spokojnych jeziorach w otoczeniu dostojnych Alp, po południu wykąpać się w Morzu Adriatyckim i zjeść przepyszne owoce morza a wieczorem zaliczyć elegancką kolację z najlepszym widokiem na stolicę Słowenii, Lublanie. Kolejność miejsc można bez końca zmieniać w zależności od pogody, swoich preferencji i potrzeb.

KIEDY JECHAĆ DO SŁOWENI NA SUP?

Można przyjąć, że sezon na SUP rozpoczyna się w marcu, a kończy w połowie listopada. Średnia temperatura roczna to 11 stopni. Lata są ciepłe i z reguły suche, więc nie ma potrzeby zakładania pianki. Wiosna i wczesna jesień to z kolei czas, w którym barwna paleta kolorów zachwyci nas bez reszty. Zima jest łagodniejsza więc też nie ma przeciwwskazań aby wyskoczyć sobie na SUPowy styczniowy spacerek, ale w tym wypadku już z pianką.

Poniżej znajdzejsz miejscówki do pływania na desce SUP w Słowenii.

SUP-EM PO STARYM MIEŚCIE STOLICY SŁOWENII

SUP Slowenia Lublana

Slowenia Lublana

Jak już wspomniałam Lublana (Ljubljana) jest obecnie jedyną europejską stolicą, która daje możliwość przepłynięcia na desce SUP przez samo serce miasta. 25cio kilometrowa trasa ciągnie się po rzece Ljubljanica od samego jej źródła przez dziewiczy Rezerwat Narodowy Barje do centrum Lublana. Jest to genialny sposób, aby przyjrzeć się gwarnym ulicą stolicy, podziwiać zamek osadzony na wzgórzu, czy przepłynąć pod Potrójnym Mostem oraz przyglądnąć się potężnym smokom, które są symbolem miasta.

SUP Slowenia Lublana

SUP Slowenia Lublana

Jeśli nie masz swojej deski to możesz wypożyczyć w Sup Klub w pobliżu centrum miasta Lublana.

SUP-EM PO ALPEJSKIM JEZIORZE BOHINJ

Oddalone od stolicy zaledwie 80 km jezioro Bohinj (Bohinjsko jezero) jest największym naturalnym jeziorem w Słowenii o powierzchni zaledwie 318 ha. Położone w sercu Parku Narodowym Triglav oferuje fenomenalne widoki zarówno w ciągu dnia jak i o zachodzie słońca.

Jezioro Bohinj Slowenia

Jezioro Bohinj

Jezioro Bohinj SloweniaIdylliczne miejsce pozwala na eksplorowanie 11-kilometrowego obwodu jeziora aż do zmęczenia. A gdy takie nastanie wystarczy rozłożyć się na desce na środku jeziora i wlepić swe oczy w potężne góry lub zawinąć do brzegu i rozłożyć się na jednej z zacisznych, maleńkich plaż.

Jezioro Bohinj Slowenia

Gdy natomiast dopadnie Cię głodek polecam dopłynąć do największego przy jeziorze pola namiotowego Camp Zlatorog Bohinj, wytargać swoją deskę na brzeg i udać się do restauracji znajdującej się w centrum campingu. Menu znajdziesz na stronie campingu. 

Jezioro Bohinj Slowenia

Jezioro Bohinj Slowenia

Jezioro Bohinj Slowenia

Również nad jeziorem Bohinj można wypożyczyć deskę choćby właśnie na Campingu Zlatorog Bohinj lub w Hostelu Voglom, kontakt tutaj.

Bohinj Slowenia sup
Bohinj Slowenia sup

SUP-EM DOOKOŁA KOŚCIOŁA?

Drugim co do wielkości jeziorem Słowenii jest Jezioro Bled ze swoją powierzchnią 140 ha i znajduję się zaledwie 22 km od jeziora Bohinj. Jest to najbardziej rozpoznawalny punkt Słowenii, z dumą prezentowany na pocztówkach czy folderach biur turystycznych.

Bled Sup Slowenia
Photo by Alex Azabache from Pexels

Nic dziwnego gdyż kościół Wniebowzięcia NMP usytuowany jest na maleńkiej wyspie w niebywałych okolicznościach przyrody. Oblany dookoła zielonkawo – błękitną wodą i otulony lasami, górami i skałami tworzy bajeczny obraz. Czego chcieć więcej? Może jedynie większego metrażu, gdyż jezioro ma zaledwie 2 km średnicy.

Slowenia Sup Bled
Photo by Djordje Petrovic from Pexels

SUP-EM PO SZMARAGDOWEJ RZECE SOCA

Rzeka Soca wypływa z Alp Julijskich i ciągnie się przez 140 km aż do Zatoki Weneckiej koło Monfalcone. Turkusowy kolor Soča i krystalicznie przejrzysta woda to walory dzięki którym uważana jest za jedną z najpiękniejszych europejskich rzek.

Rezka Soca Slowenia

Rezka Soca Slowenia

Rezka Soca Slowenia

Górna części rzeki Soča zdecydowanie przeznaczona jest dla zaawansowanych wioślarzy natomiast wspaniałym miejscem na spektakularne deskowe wędrówki dla amatorów tego sportu będzie dolna część strumienia. Najlepiej jest rozpocząć spływ w miejscowości Tolmin i spokojnym nurtem spłynąć do Mostu na Soca mijając po drodze fenomenalne górskie widoki.

Most na Soca Slowenia

WĘDRÓWKA PO FALACH ADRIATYKU 

Słowenia ma krótką linię brzegową gdyż zaledwie 47 km ale będąc tu warto zobaczyć ją z perspektywy SUP. Na wybrzeżu można zrobić kilka ciekawych, kilku kilometrowych wycieczek jak np z Izola do Piran, z Piran do Fiesa czy z plaży Salinera w Strunjan do Moon Bay (uroczej plaży).

Piran sup slowenia
Piran

Piran sup slowenia

Piran sup slowenia

Podczas wypraw po Adriatyku podziwiamy historyczne mury miasta Piran, ujmujące klify oraz plaże.

Należe do osób aktywnych, żeby nie powiedzieć delikatnie nadaktywnych dlatego też leżenie plackiem nad jeziorem, morzem czy rzęką absolutnie odpada. Deska Sup sprawdza się w tych sytuacjach na medal. Polecam bardzo!

See you my friend – będę jak wrócę…

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *